Moramo uskladiti naše poslove s prirodom
Godišnji sastanak Svetskog ekonomskog foruma (WEF), tradicionalno održavan svake godine u švajcarskom gradu Davosu, okupio je vodeće svetske mislioce. Ovogodišnji samit, održan pod temom „Saradnja za pametnu eru“, okupio je više od 3.000 učesnika, uključujući šefove država, vladine zvaničnike, poslovne lidere, akademike, medijske predstavnike, nevladine organizacije i mlade lidere.
Godišnji sastanak Svetskog ekonomskog foruma (WEF), tradicionalno održavan svake godine u švajcarskom gradu Davosu, okupio je vodeće svetske mislioce. Ovogodišnji samit, održan pod temom „Saradnja za pametnu eru“, okupio je više od 3.000 učesnika, uključujući šefove država, vladine zvaničnike, poslovne lidere, akademike, medijske predstavnike, nevladine organizacije i mlade lidere. Tokom sastanaka, razmatrani su globalni problemi i potencijalna rešenja, s naglaskom na strategije održivosti i potrebu za globalnom saradnjom usredsređenom na akciju.
Generalni direktor Sabancı Holdinga, Dženk Alper, ponovo je bio među liderima koji su predstavljali turski poslovni svet na forumu u Davosu ove godine. Dženk Alper učestvovao je na panelu „Usklađivanje sa tri prirodna tržišta“, održanom drugog dana događaja, koji je privukao veliki broj mislilaca u oblasti održivosti.
Govoreći na istoj sceni sa izvršnim direktorom Carbon Disclosure Project (CDP) Šerijem Maderom, izvršnim direktorom Greenpeacea Madsom Kristensenom i predsednikom Singapura Tarmanom Šanmugaratnamom, Dženk Alper je istakao važnost razmatranja održivosti kao nove ekonomije i potrebu da kompanije odgovorno upravljaju ugljenikom, vodom i biodiverzitetom kako bi postigle ciljeve do 2050. godine.
„Najveći trošak za naše poslovanje je nečinjenje“
Dženk Alper je izjavio: „Već smo prošli tačku rasprave o postojanju rizika povezanih sa održivošću. Danas smo u fazi u kojoj sve zainteresovane strane moraju da deluju, a ne samo da diskutuju. Danas se u svetu rađa nova ekonomija s fokusom na održivost. Kako bismo iskoristili mogućnosti koje ova nova ekonomija pruža, ne treba da podređujemo prirodu našim poslovima, već da uskladimo naše poslove s prirodom. Ovo ne stvara dodatne troškove; naprotiv, nečinjenje će koštati naše poslovanje mnogo više.“
Alper je takođe istakao važnost kreditnih i finansijskih rešenja u oblasti ugljenika, vode i biodiverziteta za postizanje ciljeva održivog razvoja: „Međutim, ako pokušamo da sve to primenimo istovremeno, možemo izgubiti mnogo vremena. Nemamo luksuz da dodatno zaostajemo u postizanju ciljeva održivosti. Stoga je mnogo korisnije napredovati korak po korak nego čekati da se svi koraci sprovedu odjednom. Pritom, dostignuća tehnološke industrije mogu poslužiti kao koristan primer za svet održivosti. Kao i u tehnološkom svetu, gde se proizvod plasira na tržište i stalno unapređuje u zavisnosti od potražnje, i u održivosti se može razviti takav fleksibilan poslovni model.“